Patarimai

6 kambarinių augalų priežiūros patarimai naujokui

6 kambarinių augalų priežiūros patarimai naujokui

Ar pas jus neišgyvena jokie augalai? Ar jie niekada neatrodo taip gerai, kaip matote internete? Iš tiesų klestinčioms džiunglėms namuose reikia visai nedaug – šiek tiek namų darbų bei nuoseklumo ir tikrai nereikia jokių burtų ar magijos!

Neesu kambarinių augalų ekspertas ir pats nuolatos mokausi, bandau ir kartais klystu. Iš pradžių kambarinių augalų priežiūra atrodė sudėtingas procesas, tačiau iš tiesų dažniausiai daugelis augalų turi tuos pačius esminius poreikius, kuriuos svarbu žinoti ir atsiminti. Kai aš juos supratau ir išmokau, sunykusių augalų namuose beveik neliko.

1. Skirkite bent 5 minutes pažinti augalą prieš jį įsigijant

Prieš parsinešdami namo naują augalą, skirkite kelias minutes ir “Google” susiraskite informacijos apie savo augalą bei jo poreikius.

Kai kurie madingi augalai yra išties nuostabūs, tačiau gali būti labai reiklūs aplinkai ir turėti specifinių poreikių, dėl kurių naujokams gali būti tiesiog per daug darbo.

Kitiems augalams gali reikėti daug drėgmės ir daug ryškios šviesos, gyvenant Lietuvoje tikėtina, kad namų oras bus jiems per sausas ir vienintelis būdas atogrąžų augalams išgyventi yra naudoti oro drėkintuvą. Kiti augalai puikiai auga ir prie prasto apšvietimo.

Kai kuriems augalams, pvz. kaktusams ar sukulentams, reikalingas specialus, gerai drenuojantis, gruntas.

Atminkite, klestintiems augalams reikia sukurti sąlygas kaip galima artimesnes toms, kurias jie turi laukinėje gamtoje ir ne atvirkščiai 🙂 Įvertinkite, ar savo namuose galėsite patenkinti augalo poreikius (šviesa ir drėgmė) prieš parsinešdami jį namo, taip išvengsite nusivylimo ateityje!

2. Nepersodinkite ką tik parsinešto augalo

Neskubėkite persodinti ką tik parsinešto augalo ir kurį laiką palaikykite jį gimtame vazone.

Greičiausiai jis kurį laiką augo praktiškai idealiomis šiltnamio sąlygomis, tad parsinešus namo jam pakaks šokio dėl aplinkos pasikeitimo. Leiskite savo naujam augalui priprasti prie naujų namų ir prisitaikyti. Net jeigu vazonėlio apačioje matote išlindusias augalo šaknis 🙂

Be to, kambariniams augalams labiau nei jūs manote patinka kiek ankšti vazonai. Aš asmeniškai nepersodinu bent keletą mėnesių, o kartais ir metus.

3. Laistykite mažiau nei jums atrodo reikia

Viena didžiausių klaidų, kurias daro žmonės, prižiūrėdami kambarinius augalus, yra jų perlaistymas! Dauguma augalų tikrai jaučiasi geriau laistomi kiek nepakankamai, nei per daug.

Pagalvokite apie tai taip – visada lengviau duoti daugiau vandens, nei paimti prilaisčius per daug.

Skamba keistai, juk augalams reikia vandens, kad augtų, tačiau jiems taip pat reikia ir oro. Nuolatinė drėgmė sumažina / riboja deguonies kiekį aplink šaknis ir tai auglui nesveika, gali pradėti pūti šaknys ir augalas žūti.

Labai svarbu atminti – laistyti reikia pagal augalo grafiką, ne jūsų. Jokiais būdais nesivadovaukite patarimais – laistyti kartą per savaitę ir panašiai. Mūsų kiekvieno namuose yra skirtingas aplinkos ir sąlygos, todėl ir vandens poreikis pas kiekvieną skiriasi. Daugelį augalų geriausia laistyti kuomet viršutiniai 3-5 cm grunto visiškai išdžiųsta. Galima tiesiog pirštu patikrinti viršutinį sluoksnį – jeigu drėgnas – nelaistome, jeigu sausas – laikas gerti 🙂 Dideliems augalams tam puikiai tinka drėgmės matuoklis.

4. Naudokite tinkamus vazonus

Šiais laikais galima rinktis iš daugybės gražių vazonų, tačiau daugelis jų kažkodėl neturi drenažo angų. Tiesiai šviesiai – niekada nesodinkite savo augalo tiesiai į vazoną be drenažo angos. Vazonai be drenažo angos – tiesus kelias į perlaistymą.

Pats paprasčiausias sprendimas – rinktis plastikinius vazonėlius daigams (tuos juodus, rudus, kuriuose dažniausiai ir parduodami augalai). Jie yra nebrangūs, turi daugybę drenažinių angų ir jų yra pačių įvairiausių dydžių. Ir tada jau augalą plastikiniame vazonėlyje dėti į dailų (gali būti ir be drenažinės angos).

Ne ką mažiau svarbus ir vazono dydis. Daugelis augalų geriausiai jaučiasi vazonėliuose vos keliais centimetrais didesniuose nei jų šaknų kamuolys.

Per didelis vazonas ilgainiui gali sukelti problemų. Didesniuose vazonuose telpa daugiau grunto, tai reiškia, kad jame bus daugiau drėgmės nei reikia – praktiškai tas pats kas perlaistymas

5. Tręškite

Vanduo ir šviesa būtini, kad augalai gyventų, o trąšos, kad augtų ir klestėtų.

Pradžioje tikrai siūlyčiau rinktis universalias kambariniams augalams skirtas NPK trąšas. Ir naudokite vadovaudamiesi gamintojo instrukcijomis.

Aš rekomenduoju vandenyje tirpias trąšas. Labai tikėtina, kad jas galėsite naudoti kiekvieno laistymo metu. Todėl tai tampa paprasta rutina – tiesiog kaskart į laistytuvą pilant vandenį, įsipilat ir trąšų.

6. Naudokite tinkamą gruntą

Galiausiai, kai persodinate savo augalą į didesnį ir geresnį vazoną, pasirūpinkite ir tinkamu gruntu. Tikrai nerekomenduoju sodinti į bet ką pas papuolė po ranka. Pasirūpinkite maišeliu kokybiško grunto, kuriame dažniausiai būna papildomų maistinių medžiagų ar trąšų.

Priklausomai nuo persodinamo augalo, gali prireikti ir specialiai tai rūšiai skirto grunto mišinio, pvz. kaktusams bei sukulentams arba orchidėjoms labai svarbus specifinis gruntas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *