Patarimai

Ar jau laikas persodinti augalą?

Ar jau laikas persodinti augalą?

Artėja pavasaris, kai visi kambarinių augalų augintojai pradės svarstyti kuriuos augalus jau reiktų persodinti (o juk norėtųsi visus). Pasakyti aiškiais taisykles, kada persodinti kambarinius augalus, gali būti painu. Tikrai esate girdėję tokius patarimus kaip „persodinti kas 2 metus“, bet ką tai iš tikrųjų reiškia? Kiek laiko jūsų augalas nebuvo persodintas? Ar šaknys jau veržiasi pro vazono dugną? Ar gali būti, kad augalas kenčia nuo šaknų puvinio ar netinkamo grunto? Klausimų tikrai daug…

Nereikia dėl to labai pergyventi. Pabandykime pažvelgti į įvairias situacijas ir veiksnius, turinčius įtakos sprendimui, ar jūsų kambarinį augalą jau reikia persodinti.

Kada tikėtina reiktų persodinti augalą?

Nauji augalai

Jeigu augalą parsinešėte iš prekybos centro, labai tikėtina, kad jis pasodintas tiesiog durpėse, o tai ilgainiui nėra (toli gražu) idealu. Nors kyla nenumaldomas noras nedelsiant persodinti naujoką, daug protingiau leisti augalui apsiprasti naujuose namuose bent dvi savaites prieš persodinant. Tai leidžia jam prisitaikyti prie naujos aplinkos ir sumažina stresą. Jei įtariate, kad naujokas gali būti pažeistas šaknų puvinio ar kokių problemų su gruntu (t.y. durpėmis) – geriau nedelsiant persodinti, nei kankinti augalą porą savaičių. Tačiau jei augalas atrodo sveikas – leiskite jam porą savaičių apsiprasti.

Ankštas vazonas

Nors kai kuriems augalams netgi patinka augti ankštuose vazonuose (pvz. Zamiokulkas), bet paprastai vazonas pilnas šaknų nepatartina. Kai vazone šaknų daugiau nei grunto, gali kilti įvairių problemų: nuo maistinių medžiagų išeikvojimo iki augimo sulėtėjimo ir padidėjusio jautrumo kenkėjams. Jei iš vazono veržiasi šaknys ir atrodo, kad gruntas tiesiog nyksta, laikas persodinti.

Išsekintas gruntas

Augalui augant, gruntas su laiku gali prarasti maistines medžiagas ir sutankėti, o tai gali turėti įtakos šaknų sveikatai. Persodinimas atgaivina dirvą, pagerina maistines medžiagas ir gerina šaknų vystymąsi, ypač jei naudojamo grunto pagrindas yra durpės. Būtent dėl šios priežastis ir yra klasikinis patarimas persodinti “kas porą metų”

Šaknų puvinys

Įtariant šaknų puvinį, reikia nedelsiant imtis skubių veiksmų. Dėl pavėluoto gydymo gali būti smarkiai pažeistos šaknys ar net prarastas augalas. Pageltę lapai, vytimas ir sulėtėjęs augimas – visa tai gali būti šaknų puvinio padariniai. Šia tema reiktų kada atskirą įrašą parašyt.

Kenkėjai

Jeigu jūsų gelbėjate augalą nuo užpuolusių kenkėjų, persodinimas gali būti papildoma priemonė norint pašalinti visus likusius kenkėjus ar jų kiaušinėlius dirvožemyje. Kenkėjai matyt taip pat tema, kuria galima būtų parašyti atskirą įrašą

Ligų kontrolė

Kambariniams augalams pakenkti gali ne tik kenkėjai, bet ir ligos – grybelinės ar bakterinės infekcijos. Pakitusi lapų spalva, matomas pelėsis ar vytimas – tai gali būti ligos pasekmės. Persodinimas padeda pašalinti užterštą dirvą ir suteikia augalui sveikesnę aplinką.

Netinkamas gruntas

Kartais taip nutinka, kad augalas patenka į netinkamą gruntą. Persodinimas į augalui tinkamą gruntą gali žymiai pagerinti jo galimybes klestėti. Čia jau mes galime pagelbėti pasiūlydami premium kokybės gruntus 🙂

Kada nepersodinti?

Ramybės metas

Jeigu augalas nerodo jokių augimo požymių (pvz. žiemą) – venkite jo persodinimo, kad išvengtumėte šaknų streso jų poilsio fazėje. Dėl to dažniausiai ir rekomenduojama augalus persodinti pavasarį / vasarą ir vengti juos judinti žiemą

Dideli ir brandūs augalai

Didelių, subrendusių augalų persodinimas (profilaktiškai) gali sukelti stresą ir trukdyti augimui. Persodinkite nebent tai absoliučiai būtina.

Ekstremalūs orai arba žydėjimo etapas

Venkite persodinimo esant ekstremalioms oro sąlygoms arba augalui žydint, kad išvengtumėte šoko ar nesutrikdytumėte jo žydėjimo ciklo.

Jautrios rūšys

Kai kurie augalai jautrūs persodinimui. Prieš persodindami pasidomėkite savo augalo ir jo poreikiais.

Tikiuosi, kad mano mintys ir ši informacija bus naudinga apsispręsti – persodinti ar ne. Būtų smagu išgirsti ir jūsų patirtį 🙂 Vešlių džiunglių 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *